Być może słowa uzależniony, narkoman, ćpun, kojarzą się Tobie z obrazem śpiącego na dworcu lub na klatkach hippisa, wychudzonego, brudnego, śmierdzącego, z długimi włosami, HIV-em i igłą w żyle. Może.

Może nie kojarzą Ci się te słowa z dobrze ubranym, zadbanym, wesołym młodym człowiekiem, bawiącym się na dyskotece, dobrze uczącym się w szkole. Może.

A jednak i jeden i drugi może być osobą uzależnioną - narkomanem.

O tym, czy ktoś jest narkomanem, czy nie, decyduje nie to, gdzie śpi, ani to, jak wygląda, ani to, ile ma kasy, ani czy jest nosicielem HIV.

Jeżeli bierzesz, nie jest ważne, jaki narkotyk zażywasz, z jakiego domu pochodzisz, jakie masz wykształcenie, ani kim są twoi rodzice.

Ważne jest to, że w pewnym momencie swojego - pewnie dość młodego - życia mogło się zdarzyć tak, że straciłeś kontrolę nad narkotykiem, i - co gorsze - że tego nie zauważyłeś.

Jeżeli masz choć cień niepokoju lub wątpliwości, czy uzależnienie to twój problem, zapraszam cię do sprawdzenia tego jednym z poniższych kwestionariuszy. Nie dadzą ci one pełnej odpowiedzi, jednak wskażą, czy powinieneś skonsultować się ze specjalistą