Jeżeli podejrzewasz, że twoje dziecko może być uzależnione, to szukaj poradni i terapeutów, którzy znają się na uzależnieniach i zajmują się leczeniem młodzieży. Pomogą w zdiagnozowaniu choroby oraz określeniu fazy uzależnienia, jest to konieczne do podjęcia decyzji o formie leczenia. Rodzicom trudno pogodzić się z myślą, że ich dziecko może być uzależnione i przebywać w ośrodku. Często obwiniają siebie za błędy wychowawcze i  uzależnienie dziecka - to zrozumiałe, że szukamy jakiegoś racjonalnego wytłumaczenia, jakiejś przyczyny, ale żaden rodzic nie jest temu winny, nikt nie chce, by jego syn czy córka zostali narkomanami. Dowodem na to niech będzie fakt, iż nasi pacjenci pochodzą z bardzo różnych rodzin, bogatych i biednych, rozbitych i poukładanych, mają rodzeństwo lub są jedynakami, niektórzy uczyli się dobrze, niektórzy wagarowali, chodzili lub nie chodzili do kościoła. Nie ma tu reguły. Nikt nie zakłada, że zostanie narkomanem. 


Od pierwszych chwil kontaktu z narkotykiem On czy Ona zaczynają trenować swój umysł w wyszukiwaniu najprzeróżniejszych tłumaczeń, usprawiedliwień i zaprzeczeń. Powoli głuchną i ślepną na to, co realne dzieje się w ich życiu. Wszystkie kłopoty, których rzeczywistą przyczyną są narkotyki, zrzucają na szkołę, rodziców, pecha, kolegów. Wymyślają tysiące powodów swojej stale pogarszającej się sytuacji szkolnej, finansowej, kłótni w domu, rozstania z dziewczyną, nie zauważając, że tak naprawdę główny powód tych trudności to narkotyk. Nazywamy to mechanizmem iluzji i zaprzeczeń. Rodzice często przyjmują te wymówki, odsuwając od siebie prawdę, zaprzeczając zupełnie podobnie, jak sam uzależniony. Zaprzeczają oczywiście z miłości do dziecka, z obawy przed prawdą, z narastającego poczucia winy. Tego typu zachowania ojca czy matki sprawiają, że choroba dziecka pogłębia się.  Usprawiedliwianie i zaprzeczanie przez rodziców wspomaga uzależnienie.  

Uzależnienie to choroba postępująca. Z czasem robi się coraz gorzej, nigdy lepiej. 

Więc nie czekaj, jak najszybciej skontaktuj się ze specjalistą.

 

Jeżeli podjęliście decyzję o umieszczeniu dziecka w ośrodku, to nie wycofujcie się. Konsekwencja to bardzo pożądana cecha szczególnie u rodziców, których dziecko bierze narkotyki. Pobyt w ośrodku jest konsekwencją jego uzależnienia i jeżeli ma się wyleczyć musi te konsekwencję odczuć na własnej skórze. Jeżeli oszczędzisz mu tej nauki, problem wróci. Zastosujcie się do rad terapeuty, a jeżeli będzie wam trudno, skorzystajcie z grupy wsparcia dla rodziców. Jeżeli przed wysłaniem dziecka do ośrodka przeżywasz niepokój lub poczucie winy, umów się z terapeutą pracującym w ośrodku, pojedź i sam zobacz, jak będzie wyglądało miejsce, w którym chcesz umieścić dziecko. Odpowiemy na wszystkie nurtujące cię pytania.

Współpraca rodziny z ośrodkiem znacznie zwiększy szanse powrotu do zdrowia twojego dziecka.

Prowadzimy raz w miesiącu zajęcia edukacyjne dla rodziców, które mają na celu wzrost świadomości w zakresie podstawowych zagadnień, związanych z uzależnieniem od narkotyków